0

Diamenty są wieczne

Diamenty są wieczne – to nie tylko tytuł kultowego filmu o przygodach brytyjskiego agenta. Nazwa tych szlachetnych kamieni pochodzi bowiem od słowa „niezniszczalny”. Trzeba przyznać, że w pełni sobie na nią zasłużyły – to najtwardsza znana do tej pory substancja, jaka występuje w przyrodzie. Diamenty od lat wykorzystywane są w jubilerstwie, zdobią naszyjniki, kolczyki, bransoletki i oczywiście pierścionki. To jedne z najbardziej pożądanych, a zarazem najdroższych kamieni szlachetnych. Ich cena zależy m.in. od stopnia czystości, sytuacji na rynku, a przede wszystkim od rozmiaru – im większy diament, tym droższy. Przypominamy, że odpowiednio oszlifowane diamenty to brylanty.

pierścionek z diamentem

Pierścionek z 3 diamentami

Pierścionek z 51 diamentami


Cyrkonie – syntetyczne błyskotki

Cyrkonie to pięknie połyskujące kamienie, które powstają w… laboratorium. W pierwotnej wersji są bezbarwne, jednak odrobina domieszki dodana na odpowiednim etapie produkcji sprawia, że nabierają koloru – mogą być żółte, niebieskie, fioletowe czy zielone. Pierwsze cyrkonie wytworzono w roku 1969 we Francji. Na rynku pojawiły się nieco później – w 1973 r. Od razu zyskały ogromną popularność, którą cieszą się do dziś. Stanowią uroczy dodatek do biżuterii każdego rodzaju, dzięki nim nawet skromne kosztowności nabierają klasy i spektakularnego blasku.


Pierścionek z 43 cyrkoniami

Pierścionek z cyrkonią

Pierścionek z cyrkonią


Cyrkonie a diamenty – jak dwie krople wody?

Największą zaletą cyrkonii jest to, że do złudzenia przypominają diamenty. Na pierwszy rzut oka różnią się od nich jedynie ceną – nie trzeba być specjalistą, by zauważyć, że cyrkonie są znacznie tańsze. Większość z nas będzie miała jednak problem, by dostrzec pozostałe różnice. Po dłuższym użytkowaniu zauważymy, że pierścionek z cyrkonią będzie wymagał odświeżenia. Codziennie zabrudzenia, takie jak kurz czy tłuszcz, sprawią, że kamień zmatowieje. Diament natomiast nigdy nie straci pierwotnego blasku, a jego brzegi cały czas pozostaną ostre. Cyrkonia nie dorównuje mu stopniem twardości, więc jej krawędzie z biegiem czasu zaczną się wycierać.

Nie ma niestety domowego sposobu, aby sprawdzić autentyczność kamienia przy zakupie. Tutaj potrzebna będzie specjalistyczna analiza. Na początek bada się twardość materiału, która wyrażana jest w stopniach w skali Mohsa. Diament plasuje się na samym jej szczycie – 10. Z kolei twardość cyrkonii waha się w granicach 8,5-9. Po wnikliwym zbadaniu kamieni najczęściej można zauważyć, że stworzone przez naturę diamenty posiadają niewielkie defekty i nieczystości, podczas gdy cyrkonie są praktycznie nieskazitelne. Różnią się między sobą również wagą. Jeśli porównamy dwa kamienie tej samej wielkości, okaże się, że diament jest odrobinę lżejszy.

Cyrkonia doskonale imituje diament. Jest równie piękna i znacznie tańsza. Choć po latach jej blask nieco zblednie, nadal będzie cieszyć oko. Diamenty z kolei kosztują niemało. Kupując je, mamy jednak pewność, że zostaną z nami na zawsze. Co wybrać – pierścionek z diamentem czy z cyrkonią? Odpowiedzi najlepiej szukać we własnym portfelu. Z drugiej jednak strony, jak mawiał Konfucjusz: „Lepszy diament ze skazą, niż zwykłe szkiełko bez niej”.

 

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i atrakcyjnych promocjach.
do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl