O diamentach - czyli 4C

Najbardziej popularną oceną jakości diamentów jest metoda 4C – skrót pochodzący od pierwszych liter czterech angielskich słów:

1. Carat (karat - jednostka określająca wagę kamienia),
2. Colour (barwa),
3. Clarity (czystość),
4. Cut (szlif).

Poniżej przedstawiamy infografiki omawiające każdy z tych elementów. Jeśli kupujesz w naszym sklepie biżuterię z diamentami, zawsze otrzymasz Certyfikat Autentyczności wystawiony przez Rzeczoznawcę jubilerskiego (gemmologa), w którym opisane są szczegółowo parametry użytych w wyrobie kamieni, zgodnie z zasadą 4C.

 

Karat (ct). Nazwa "karat" pochodzi od nazwy drzewa szarańczyn strąkowy (łac. ceratonia siliqua), którego nasiona nazywane chlebem świętojańskim, mają po wysuszeniu jednakową masę ok 0,2g. Służyły one w średniowieczu do ważenia kamieni szlachetnych na Bliskim Wschodzie. Masę diamentów podajemy w karatach metrycznych. Jeden karat to masa 0,2g. Od masy diamentu m.in. zależy jego wartość. Im większy kamień, tym jest on cenniejszy. Masę karatową podajemy z dokładnością dwóch miejsc po przecinku. W naszym sklepie oferujemy diamenty o masie już od 0,01ct. Górna granica zależy od zasobności Twojego portfela. Poprzez ścisłe kontakty z największymi szlifierniami diamentów na świecie, jesteśmy w stanie w bardzo dobrych cenach, sprowadzić dla Ciebie kamień o wymarzonych parametrach. Poniższa grafika przedstawia poglądowe wielkości diamentów:


Poniższa tabela opisuje masy diamentów o szlifie okrągłym wyrażone w karatach, oraz orientacyjne ich średnice w mm:

 

Masa i średnica diamentów


Barwa diamentów. Według Amerykańskiej skali GIA (Gemological Institute of America), najczęściej używanej w Europie skala barw diamentów opisywana jest następująco:
D, E, F - bezbarwne
G, H, I, J - bliskie bezbarwnych
K, L, M - lekko żółte
N, O, P, Q, R - jasne żółte
S, T, U, V, W, X, Y, Z - żółteIstnieje również stare - tradycyjne określanie barw diamentów wg. skali skandynawskiej. Poniższa tabela porównuje oznaczenia GIA i Tradycyjne:

Skala GIA i tradycyjna

Bardzo rzadko zdarzają się diamenty bezbarwne (białe) nawet mimo oceny wzrokowej, gdy uważamy je za takie w rzeczywistości mają one lekkie zabarwienie. Wpływ ma na to obecność innych pierwiastków w sieci krystalicznej diamentu, takich jak np.: azot, mangan czy bor. Dzięki tym pierwiastkom możemy stwierdzić, że diamenty występują we wszystkich możliwych barwach i odcieniach. Najczęściej spotykane odcienie to żółty, różowy, niebieski. Czerwone i zielone bardzo rzadko przekraczają wagę jednego karata. Diamenty czerwone są wyjątkowo trudne do znalezienia. Wiadomo tylko o 5 egzemplarzach na całym świecie, które na swoją rzadkość występowania, budzą namiętności u kolekcjonerów i jubilerów, osiągając zawrotne ceny na aukcjach (np. czerwony diament Raj Red o masie 2,30ct pochodzący z Indii został wyceniony na 42mln $).
Najbardziej cenne diamenty oznaczone są barwą D (najczystsza biel). Stopniując skalę zażółcenia do końca alfabetu, aż do litery Z wartość kamieni spada. W sklepie DiamondsCenter najczęściej używanymi diamentami, są kamienie
o barwach: G, H, I, J. Jest to standard przyjęty w branży jubilerskiej, gdzie kamienie w tym przedziale mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Nie brakuje również Klientów, którzy oczekują niestandardowych rozwiązań, preferując barwę D w swoim pierścionku zaręczynowym. Nasza firma naturalnie, jest w stanie takie potrzeby realizować.Czystość diamentu jest kolejnym parametrem mającym wpływ na jego cenę. Oczywiście im czystszy kamień tym jego jakość i cena jest wyższa. Ocenę czystości diamentu najlepiej przeprowadzić fachowym okiem używając lupy o min. 10-cio krotnym powiększeniu. Większość diamentów posiada znamiona wewnętrzne tzw. inkluzje (bezpostaciowe wrostki) oraz znamiona zewnętrzne tzw. skazy. Na podstawie ich zagęszczenia, rozmieszczenia oraz wielkości, określa się stopień czystości, który opisuje tabela poniżej:Ewentualne skazy czy inkluzje w skali od LC do SI2 jesteśmy w stanie dostrzec tylko przy pomocy lupy, natomiast od P1 do P3 wady te są widoczne przy nieuzbrojonym oku. Przy większych kamieniach stosuje się rozgraniczenie: np. VVS rozgranicza się na VVS1 i VVS2, gdzie 1 jest lepszym jakościowo kamieniem od 2. Warto wiedzieć co opisuje poszczególny parametr:

LC/FL - (Loup Clean, Free of Inclusions/Flawless) najczystszy diament, wolny od znamion wewnętrznych (inkluzji) oraz znamion zewnętrznych (skaz),

VVS1, VVS2 - (Very, Very Small Inclusions) bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu. Niemal niewidoczne przez lupę o 10 krotnym powiększeniu,

VS1, VS2 - (Very Small Inclusions) bardzo małe zanieczyszczenia widoczne tylko przez lupę w tafli i podstawie diamentu,

SI - (Small Inclusions) nieznaczne inkluzje widoczne tylko przez lupę przy 10-krotnym powiększeniu. Widoczne przez taflę kamienia, jednak gołym okiem niedostrzegalne,

P1, P2, P3 - (1st, 2st, 3st Pique) są to kamienie najniższej klasy. Zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem nawet przez osobę, która jest laikiem w ocenie kamieni. Stopniowanie od 1 do 3 oznacza, że przy 1 inkluzje są widoczne gołym okiem ale trudne do rozpoznania, natomiast przy 3 są widoczne gołym okiem oraz pokrywają ponad 50% kamienia.
Zbyt duża ilość inkluzji obniża poziom brylancji oraz istotnie wpływa na przeźroczystość kamienia i powoduje niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych wnikających do wnętrza kamienia.

W sklepie DiamondsCenter stosujemy kamienie o czystości VS oraz Si. Jest to standard w jubilerstwie, jednak jesteśmy otwarci na wymagania naszych Klientów i na życzenie możemy sprowadzić kamienie o lepszych parametrach.


Szlif. Ma istotny wpływ na jakość kamienia. Tylko idealny szlif gwarantuje wydobycie żaru z kamienia i idealne odbijanie światła od faset. Ocena wykończenia i proporcji szlifu obejmuje następująca skalę:
1. Excellent - Doskonała
2. Very Good - Bardzo dobra
3. Good - Dobra
4. Fair - Zadowalająca
5. Poor - Słaba

Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane szlify w jubilerstwie. Większość z nich na przełomie kilkuset lat ewoluowała, powstawały propozycje, które na nowo odkrywały piękno i niepowtarzalność kamieni:

1. Szlif okrągły brylantowy (popularna nazwa - brylant)

Szlif okrągły brylantowy

2. Szlif Gruszka (lub kropla, łezka)

Szlif gruszka

3. Szlif Markiza

Szlif markiza

4. Szlif Owal

Szlif owal

5. Szlif księżnej Princess (kwadratowy)

Szlif Princess

6. Szlif Szmaragdowy

Szlif szmaragd

7. Szlif Serce

Szlif serce

8. Szlif Baquette (Bagieta)

Szlif bagieta

9. Szlif Trillion (Trylion)

Szlif Trillion

10. Szlif Asscher

Szlif Asscher

11. Szlif Radiant

Szlif radiant

12. Szlif trapezowy

Szlif trapez


Warto omówić jakość i proporcje szlifu okrągłego brylantowego. Na ilustracji poniżej widać jak poprawnie powinien wyglądać szlif (rys środkowy) aby z kamienia wydobyć to co najpiękniejsze, czyli doskonałą brylancję i żar. Szlif idealny działa jak zwierciadło. Światło wpadające z góry w taflę, powinno idealnie penetrować kamień, odbijając się od faset i pionowo do góry opuścić taflę kamienia. Taki efekt gwarantuje eksplozję barw, wydobywając z kamienia jego piękno, jednocześnie potwierdzając kunszt szlifierza kamieni.

proporcje szlifu diamentów

Na koniec omówimy poszczególne elementy szlifu okrągłego tzw. brylantu. Brylantowy szlif składa się z: Korony - czyli części od Tafli do Rondysty zawierającej 32 fasety, oraz podstawy, Pawilonu - części od Rondysty do Koletu składającego się z 24 faset. Fasety główne dzielimy na: Fasety główne korony oraz Fasety główne pawilonu. Podstawa zakończona jest szpicem (Koletem).

 

Więcej informacji o szlifach diamentów i przykładowych oprawach w naszej biżuterii znajdziesz: TUTAJ

do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl