Tytan w jubilerstwie

Tytan to metal o niezwykłych właściwościach. Jest niezwykle twardy a przy tym bardzo lekki i odporny na korozję oraz nie powoduje alergii. Ze względu na swoje unikalne właściwości, stosowany jest w wielu dziedzinach przemysłu, jak również w medycynie i technologii kosmicznej. Od niedawna stosuje się go również w jubilerstwie. Jego przyjemna szarość jest niezwykle elegancka, daje się łączyć ze złotem i srebrem oraz można w nim oprawiać kamienie szlachetne.

Tytanowe obrączki – nowoczesność i tradycyjna forma!
Ślub to wyjątkowy dzień – dla dwojga ludzi rozpoczyna się nowe, wspólne życie i każdy stara się, aby nie tylko wszystko poszło zgodnie z planem, ale również, aby ten dzień zapadł w pamięci wszystkich zaproszonych gości. Nawet najmniejsze rzeczy mają tutaj wpływ na wygląd i przebieg całości. Jedną z takich rzeczy, do których początkowo nie przywiązujemy większej wagi, a które po latach okazuje się niezwykle ważne jako symbol związku małżeńskiego, są oczywiście obrączki. Również i w tym przypadku możemy postawić na sprawdzone rozwiązania – złoto, czy rzadziej srebro, ale możemy też spojrzeć w kierunku nowoczesności – ku obrączkom z tytanu! Czy jest to dobre rozwiązanie i dlaczego zyskuje ostatnio na popularności? Jakie są zalety i wady obrączek z tytanu?

Ślub to dzisiaj nie przykry obowiązek, któremu „wypada zadośćuczynić”, a dobrowolny wybór młodych ludzi, którzy chcą sformalizować swój związek w postaci małżeństwa. Wraz ze zmianami w polskim prawie możemy dostrzec, że coraz popularniejsza staje się w naszym kraju moda przychodząca z zachodu, związana z uroczystościami ślubnymi przeprowadzanymi poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jest to symbol nowoczesności i zmieniających się obyczajów, które wyrażają młodzi ludzie – obrączki z tytanu doskonale wpasowują się w ten klimat!

Tytan na biżuterię?
Kariera tytanu zaczyna się wraz z jego odkryciem przez Wiliama Gregora w roku 1791. Nazwę nadał mu jednak nie on sam, a niemiecki chemik Martin Heinrich Klaproth, który odkrył go niezależnie cztery lata później. Przez lata opracowywano nie tylko najbardziej ekonomiczne sposoby jego pozyskiwania, ale znajdowano coraz to nowe zastosowania związane z właściwościami tytanu – od pigmentów w farbach, przez filtry oczyszczające powietrze, dodatek do stali podnoszący ich wytrzymałość, aż po przemysł motoryzacyjny, narzędziowy, czy inżynierię biomedyczną. Od kilku lat cieszy się popularnością jako podstawowy materiał w jubilerstwie ze względu na rozwój technologii umożliwiających jego precyzyjną obróbkę.

Zalety tytanu w jubilerstwie
Słysząc „tytan”, przeważnie powiemy, że jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że obrączki wykonane z tytanu mają znacznie więcej zalet niż tylko odporność mechaniczną na pękanie, czy powstawanie zarysowań na powierzchni. Właściwości tego materiału sprawiają, że obrączki są całkowicie odporne na środowisko wodne, także to związane z dużym zasoleniem. Ma to szczególne znacznie dla osób, których praca bądź zainteresowania związane są właśnie z wodą. W przeciwieństwie do innych materiałów, tytan nie wywołuje również żadnej reakcji alergicznej (jest w 100% hipoalergiczny)!

Podsumowując zalety tytanu jako materiału na obrączki:
- trwałość na uszkodzenia mechaniczne,
- brak reakcji alergicznej,
- brak wpływu środowiska wodnego (również wody morskiej!),
- nowoczesny wygląd wyrobów,
- łatwość utrzymania w czystości (można myć je zwykłą wodą oraz mydłem).

Wady?
Czy obrączki z tytanu mają jakieś wady? Największą z nich jest brak możliwości zmiany rozmiaru takich obrączek, co wiąże się z niemożnością dostosowania ich późniejszych rozmiarów do zmian zachodzących w naszych palcach. Co prawda wielu jubilerów podejmuje się tego typu przeróbek również w przypadku obrączek z tytanu, jednak jest to obarczone wysokim ryzykiem ich uszkodzenia i zniszczenia. Drugą z wad jest stosunkowo niewielki wybór form obrączek tytanowych wynikający z trwałości materiału co przekłada się na trudności w jego obróbce. Na rynku pojawiają się jednak coraz częściej obrączki wykonane z połączenia tytanu, złota, srebra, czy także kamieni szlachetnych, które powinny trafić w gusta każdego.

Czy warto zatem zdecydować się na tytanowe obrączki? Jeżeli kierujemy się nowoczesnością zaklętą w tradycyjnej formie, a nie chcemy ograniczać się jedynie do standardowego złota (żółtego, czy białego) oraz srebra, to z pewnością tak. Wszystko zależy jednak od naszych indywidualnego gustu, upodobań oraz oczekiwań – w końcu to my będziemy nosili obrączkę na palcu przez całe życie!

W naszej ofercie posiadamy biżuterię z tytanu. Są to przede wszystkim obrączki ślubne, pierścionki zaręczynowe jak również bardzo unikalna kolekcja artysty, projektanta form złotniczych Adama Hadrysia.

Nowe technologie w jubilerstwie pozwalają projektować obrączki z tytanu o wielu kształtach i profilach, dowolnych szerokościach i typach powierzchni, które na życzenie klienta jesteśmy w stanie wykonać.

 

1. Profil: płaski, lekko zaokrąglony, półokrągły

Profile obrączek tytanowych

2. Typy powierzchni. Standardem jest powierzchnia matowa. Poniżej przykłady powierzchni, które można zastosować:

STD, P, RO, EM, HM

Powierzchnie obrączek tytanowych

3. Szerokość. Klasyczne modele obrączek dostępne są w szerokościach od 1 do 12mm.

4. Grawer. Szerokie możliwości dotyczące grawerowania, które zostały opisane w dziale: Twój grawer.

Modele katalogowe można dowolnie modyfikować zgodnie z życzeniem Klienta.

do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl