Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii 0

Czyszczenie biżuterii ze złota

Po kilku latach użytkowania złota biżuteria traci kolor i połysk, warto więc co jakiś czas ją wyczyścić. Czy można zrobić to w domu? Oczywiście! Kurz oraz tłuste zabrudzenia usuniemy za pomocą wody z odrobiną mydła w płynie. Możemy też zrobić roztwór z letniej wody, płynu do mycia naczyń raz sody oczyszczonej. Po kilkuminutowej kąpieli wypolerujmy biżuterię miękką szmatką.
Sprawa wygląda nieco poważniej, jeśli na kosztownościach dostrzeżemy lekki nalot. W przypadku osadu o czerwonawym kolorze musimy przygotować roztwór solny – łyżka soli na pół litra letniej wody. Biżuterię moczymy w nim przez 15 minut, a następnie myjemy wodą z mydłem i wycieramy do sucha. W przypadku, kiedy pojawiła się na nich plamka w zielonym kolorze, sól zastąpmy kwaskiem cytrynowym. Jeśli naleciałości jest niewiele, możemy wytrzeć je szmatką zamoczoną w soku z cytryny.
Jak widać, czyszczenie złota nie wymaga zbyt wiele zachodu. Ale uwaga: powyższe porady dotyczą jedynie złota – biżuteria z kamieniami szlachetnymi może wymagać innego traktowania.

Do każdego zamówienia w naszym sklepie dołączamy jako GRATIS ściereczkę do czyszczenia biżuterii złotej. Ma ona specjalne właściwości, dzięki którym każda złota biżuteria - nie tylko ta kupiona w naszym sklepie, odzyska dawny blask i będzie jak nowa. Poniżej przedstawiamy przykład obrączki ślubnej męskiej, bardzo zniszczonej w wyniku codziennych prac, oraz efekt tego, co dokonała nasza ściereczka po zabiegu odświeżania. Jeśli chcesz kupić taką ściereczkę, jej koszt to 19,99zł. Wyślij nam wiadomość, to prześlemy Ci więcej szczegółów: info@diamondscenter.net

Przed:

 
Po:Czyszczenia biżuterii ze srebra

Srebro może stracić blask, gdy na jego powierzchni osiądą codzienne zanieczyszczenia lub pojawi się warstwa patyny. W obu przypadkach poradzimy sobie przy pomocy produktów, które z pewnością znajdziemy w domu. Pierwszą metodą jest użycie pasty do zębów. To sposób równie popularny, co skuteczny. Odrobinę pasty nałóżmy na miękką szczoteczkę, by usunąć wszelkie zabrudzenia. Musimy tylko pamiętać, by nie zawierała w swoim składzie mikrogranulek ani innych drobinek, które mogłyby porysować srebrną powierzchnię.
Drugi sposób to użycie soli i folii aluminiowej. Folią wykładamy dno naczynia, a następnie układamy na niej biżuterię. Teraz wlewamy gorącą wodę z solą. Zostawiamy na 15-30 minut, a po upływie tego czasu myjemy srebro pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.
Kolejnym rozwiązaniem jest moczenie biżuterii w… coca-coli. Kwas zawarty w napoju usunie zabrudzenia – potem wystarczy opłukać srebro wodą i wytrzeć przy użyciu miękkiej szmatki.

O tym musisz pamiętać

Szczególną ostrożność musimy zachować podczas czyszczenia biżuterii pozłacanej. Cienka warstwa złota (mierzona w mikronach!) może zostać wytarta podczas pocierania czy polerowania. By tego uniknąć, używajmy tylko najdelikatniejszych ściereczek i starajmy się ograniczyć tarcie do minimum. Powinniśmy też powstrzymać się przed nadmiernym czyszczeniem biżuterii wykonanej ze srebra oksydowanego. Jest ona celowo „postarzana”, a ciemne miejsca pełnią funkcję ozdobną.

Aby nasze kosztowności nie utraciły swego uroku, zadbajmy też o ich właściwie przechowywanie. Dobrym sposobem jest włożenie i zamknięcie ich w strunowych woreczkach, które uchronią je przed kontaktem z powietrzem, wilgocią oraz zarysowaniem.

 

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl