Szmaragdy – kamienie kobiet silnych i szczęśliwych 0

Charakterystyka szmaragdów

Twardość szmaragdu w skali Mohsa: 7,5-8.
Szmaragdy są najcenniejszymi kamieniami szlachetnymi spośród grupy beryli. Ich nazwa pochodzi z języka greckiego od słowa „smaragdos”, które dosłownie tłumaczy się jako „zielony kamień”.  Dawniej nazwa „szmaragd” obejmowała wszystkie klejnoty o barwie zielonej – obecnie jest to wyłącznie krzemian pierścieniowy berylu i glinu z domieszką jonów chromu. Może zawierać również dodatek tlenku wanadu. Cudowna zielona barwa szmaragdów jest bardzo trwała i ulega odbarwieniu dopiero w temperaturze 700-800 stopni Celsjusza. Ich rodzaj, wielkość lub rozmieszczenie są charakterystyczne dla danego miejsca powstania – dokładnie tak, jak w innych przypadkach kamieni drogocennych. Warto wspomnieć, że obecnie najbardziej obfite złoża szmaragdów występują w Kolumbii. To tam wydobyto największy na świecie szmaragd, który miał masę 7025 karatów. Dla dawnych, rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej Środkowej kamienie te były najcenniejszymi klejnotami. Innym obszarem, na którym występują szmaragdy jest Brazylia.

 

Szmaragdy – właściwości lecznicze

Każdy z rodzajów kamieni szlachetnych posiada szereg właściwości leczniczych – nie inaczej jest w przypadku nietuzinkowych szmaragdów, które regenerują organizm, poprawiają pamięć i wpływają pozytywnie na równowagę psychiczną człowieka. Poza tym:
- szmaragd noszony blisko ciała wykazuje dobroczynne oddziaływanie na układ trawienny,
- wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz dróg moczowych i żółciowych,
- pomaga zachować ostrość widzenia,
- usprawnia pracę mózgu i poprawia koncentrację,
- dodaje energii – niweluje uczucie znużenia i zmęczenia,
- wpływa na rozwój duchowy człowieka.

 

Jaka jest symbolika szmaragdów?

W astrologii uważa się, że szmaragdy zawierają w sobie kosmiczną energię Wenus kojarzoną z miłością, harmonią, pięknem oraz kobiecą siłą. Część specjalistów, która dawniej zajmowała się odprawianiem rytuałów poszczególnymi klejnotami, przypisywała szmaragdom diabelskie cechy. Z tego względu sądzono, że zielonych kamieni nie powinna nosić dziewica, ponieważ szmaragd straci swoją piękną barwę i przestanie lśnić. Natomiast dla kobiet silnych, zdecydowanych, pewnych siebie ten klejnot przynosił dodatkowe powodzenie i szczęście. Wierzono również, że szmaragdy pomagają przejść człowiekowi wszelkie cierpienia duszy i rozwiązywać życiowe trudności.


Biżuteria z wykorzystaniem pięknych szmaragdów jest elegancka, wyrafinowana i nieco tajemnicza – dokładnie tak, jak jej właścicielka. Te zielone kamienie często możemy spotkać w pierścionkach zaręczynowych, ponieważ są to klejnoty zakochanych, a pod ich wpływem miłość rozkwita i staje się jeszcze mocniejsza.


pierscionekzeszmaragdem
pierscionekzeszmaragdem


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium