0

Dlaczego diamenty są wyjątkowe?


Diamenty powstają niemalże przy samym sercu Ziemi. Pochodzą one z głębokich warstw płaszcza naszej planety. Nazwa wywodzi z języka starogreckiego od słowa „adamas”, które oznacza „niezniszczalny”. Dlaczego ten kamień jest tak wyjątkowy? Ponieważ to najtwardszy minerał, jaki występuje w przyrodzie. Powstaje w temperaturze około 1300°C. Wokół tego kamienia krąży także wiele wierzeń i symboli. Starożytni Egipcjanie uważali, że wręczenie ukochanej pierścionka z diamentem zagwarantuje im wieczną miłość. Z kolei indiańskie plemiona uważały, że uchroni on przed nieszczęściem.
Diamenty w swojej naturalnej, nieobrobionej formie nie przypominają tych, które znamy z wyrobów jubilerskich. Są one matowe i pozbawione połysku, to dopiero odpowiedni szlif wydobywa z nich głębię barw oraz żar.


Czystość


Czystość to podstawowy wyznacznik wartości diamentów. Najbardziej wartościowe są te kamienie, które będą idealnie i całkowicie czyste. Czystość kamienia ma wpływ na efekt załamania światła. Jest ona określana za pomocą specjalnej sześciostopniowej skali. Oznacza to, że zanieczyszczenia nie mogą być widoczne nawet pod mikroskopem. Te najtańsze i pochodzące z najniższej klasy, posiadają wyraźne ślady, widoczne nawet gołym okiem. Ponadto diamenty posiadają zabrudzenia wewnętrzne, które nazywane są inkluzjami oraz te zewnętrzne, czyli skazy.


Masa


Jednostką miary wagi kamieni szlachetnych jest karat metryczny. Od 1913 roku podaje się masę brylantów w tej jednostce z dokładnością co do drugiego miejsca po przecinku. Im większa masa kamienia, tym zwiększa się także jego wartość. Jeden karat to odpowiednik 0,2 grama.


Barwa


Im bielszy kamień, tym wyższa jego wartość. Najwyższą cenę mają kamienie, które są bezbarwne lub prawie całkowicie bezbarwne. Pozornie każdy diament jest pozbawiony koloru, a dopiero przy odpowiednim powiększeniu widać, że są one zabarwione. Kolor diamentów opisuje się skalą od D do Z. Tak naprawdę czysty, bezbarwny diament to wielka rzadkość i oznaczony jest literą D. Pośród wyrobów jubilerskich najczęściej spotkać można te kamienie, które należą do klasy G, H, I, J.


Szlif kamienia


Także i szlif diamentu ocenia się za pomocą osobnej skali – w tym przypadku ma ona sześć stopni. Te diamenty, które są nieoszlifowane, są praktycznie całkowicie matowe. Dopiero na skutek długiej i wymagającej pracy przyjmują one odpowiedni blask. Pośród najpopularniejszych szlifów wyróżnić można m.in.: szlif okrągły brylantowy, szmaragdowy, trójkątny, owalny, w kształcie serca, kwadratowy czy markizy. Oceniając poprawność wykonania danego szlifu, bierze się pod uwagę proporcje kamienia oraz jego wykończenie.

Więcej na temat diamentów przeczytasz: TUTAJ

 

Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
do góry
| Copyright © 2003-2022 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl