Rodzaje szlifów diamentów - abc 0

Podczas szlifowania, szlifierz nadaje kamieniom określony kształt, pokrywając je symetrycznymi płaszczyznami – fasetami. Jest to bardzo precyzyjna praca, ponieważ tylko odpowiednio oszlifowany kamień będzie intensywnie odbijać i rozszczepiać promienie świetlne, zachowując przy tym możliwie jak największą masę.


Wybrane rodzaje szlifów:


•    Gładki

Inna nazwa tego szlifu to szlif kaboszonowy. Jest to bardzo prosty model, ponieważ nie posiada żadnych ostrych ścianek ani krawędzi. Przez to kształt kamienia jest obły, delikatny o zaokrąglonych ścinkach.


•    Okrągły, brylantowy

Jest to najpopularniejszy rodzaj szlifu kamieni na całym świecie. Został wynaleziony w XVIII wieku i jest stosowany po dziś dzień. Jest on zaprojektowany tak, by jak najwięcej światła odbijało się z dna kamienia, kierując się od dołu do góry. Pełny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset. 33 fasety znajdują się w górnej części kamienia, czyli w koronie. Natomiast 25 faset jest w dolnej części – w pawilonie. Szlif ten stosuje się do diamentów i innych kamieni, które są przezroczyste. Zobacz pierścionki zaręczynowe o szlifie brylantowym.

 

szlif brylantowy•    Owalny

To symetryczny szlif, który przybiera kształt elipsy. Składa się z 57 faset, dzięki którym można wydobyć bardzo intensywne odbicie promieni świetlnych. Szlif ten jest chętnie polecany kobietom, mającym małe dłonie. Jego pociągły wygląd sprawia, że palce wydają się optycznie wydłużone, a dłonie stają się smuklejsze.

 

szlif owalny

Pierścionek z kamieniem owalnym

rubin owal

•    Markiza

Jest to rodzaj szlifu składający się z 57 faset. Przyjmuje on wydłużony kształt z wyraźnie zaostrzonymi końcami. Kamienie oszlifowane w taki właśnie sposób wydają się być optycznie powiększone. Szlif ten był bardzo popularny w XVIII wieku we francuskiej biżuterii dworskiej.

 

szlif markiza

pierścionek z szafirem markiza•    Gruszka


Ten rodzaj szlifu jest połączeniem dwóch kształtów – owalnego oraz markizy. Wyglądem przypomina on łezkę bądź kroplę. Składa się standardowo z 71 faset. Szczególnie poleca się go kobietom o drobnych dłoniach, ponieważ je wysmukla. Idealnie nadaje się także kolczyków oraz naszyjników.

 

cytryn o szlifie gruszka

rubin o szlifie gruszka

topaz o szlifie gruszka

topaz o szlifie kropla•    Trylion


Jest to bardzo interesujący rodzaj szlifu o trójkątnej strukturze. Dzięki równobocznemu kształtowi idealnie odbija on światło, pogłębiając je i sprawiając, że uzyskany jest efekt gry kolorów. Szlif ten ma kilka odmian, które różnią się pod względem liczby faset i zaokrągleń krawędzi.

 

szlif trylion•    Serce


Jego kształt przypomina gruszkę, jednak posiada wyraźne wcięcie z góry. Właściwie zachowana proporcja, czyli zaokrąglona góra z ostrym wcięciem w środku sprawia, że szlif ten jest bardzo kosztowny. Jest to popularny rodzaj szlifu na biżuterię okolicznościową.

 

szlif serce

topaz o szlifie serce

rubin o szlifie serce•    Princessa


Jest to typ szlifu fantazyjnego. Przyjmuje kwadratowy lub prostokątny kształt. Ma on dodatkowe fasetowanie, dzięki czemu uzyskany jest efekt intensywnego iskrzenia.

 

szlif princess

diament o szlifie princess

cyrkonia o szlifie princess

rubin o szlifie princess•    Szmaragdowy


To rodzaj szlifu schodkowego. Przyjmuje prostokątny kształt ze ściętymi rogami. Fasetki ułożone są równolegle i swoim układem przypominają schodki. Jest to idealny szlif do dużych kamieni. Stosowany był już dawno temu do obrabiania królewskich klejnotów.

 

szlif szmaragdowy

topaz o szlifie szmaragdowym

cytryn o szlifie szmaragdowym

•    Szlif bagieta (bagietkowy, lub franc. baquette)


Jest odmianą szlifu schodkowego. Charakteryzuje się on dużą czołową powierzchnią (taflą) w kształcie prostokąta. Również obrys kamienia ma kształt prostokątny. Jest to bardzo popularny szlif dla kamieni o intensywnej barwie (szmaragdy) aby jeszcze bardziej ją uwydatnić.

szlif bagieta

szmaragd o szlifie bagiety

•    Rozetowy


Jest to pierwsza forma szlifu, gdzie zastosowano płaskie fasety. Jego nazwa pochodzi od róży, ponieważ wyglądem i układem szlifów przypomina on płatki dobrze rozwiniętego kwiatu. Kamienie, w których użyto rozetowego szlifu, mają płaską podstawę, a górę fasetową.

 

 

Więcej informacji o specyfikacji technicznej diamentów znajdziesz: TUTAJ

Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz je w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium