0

Jakie elementy wchodzą w skład cech probierczych?

Od 1993 r. zaczęło obowiązywać prawo probiercze, które nakazuje twórcom wyrobów z metali szlachetnych oznaczanie ich według ściśle określonych reguł. Wyprodukowana biżuteria przekazywana jest do organów probierczych, które dokładnie ją testują. Sprawdzają między innymi ilość metalu szlachetnego w biżuterii. Takiej procedurze nie podlegają wyroby ze złota i platyny o masie mniejszej, niż jeden gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 2 gramy. Cecha na biżuterii zawiera:
- rodzaj metalu szlachetnego – dla ułatwienia każdy kruszec otrzymał swój symbol. Na przykład złoto oznaczone jest szkicem rycerza, a srebro – szkicem kobiety;
- próbę, czyli ilość danego kruszcu w wyrobie;
- miejsce cechowania – zazwyczaj jest to pierwsza litera miasta, w którym powstał wyrób.

próba złota 585

próba złota 333

próba złota 750


Jak odczytywać oznaczenia zamieszczone na złocie?

Chociaż oznaczana jest prawie każda biżuteria zrobiona z metalu szlachetnego, to najczęściej spotykamy się z nią podczas zakupu produktów ze złota lub srebra. Zapoznanie się z terminem próby może pomóc Ci w zakupie dobrej jakości biżuterii. Ponadto, na pewno o wiele łatwiej rozpoznasz i będziesz świadomy wartości biżuterii, którą jesteś zainteresowany. Krótko mówiąc, próba złota oznacza zawartość czystego złota w stopie. Jednak, w jaki sposób odczytywać oznakowania na biżuterii? Istnieją dwa systemy, dzięki którym dowiesz się, ile złota jest w pierścionku. Jest to:

1. System metryczny - w tym przypadku ilość czystego metalu podawany jest w promilach. Na przykład próba 0,500 oznacza, że w biżuterii znajduje się 50% czystego złota. Ponadto, w Europie używany jest system tysięczny. To oznacza, że złoto o próbie 585 posiada 58,5 czystego złota.
2. System karatowy – przyjęto w nim, że czyste złoto posiada 24 karatów. W związku z tym złoto 12 karatowe zawiera 12/24 czystego metalu, czyli połowę.

Informacje zostały przekazane w taki sposób, aby można było je łatwo zapamiętać. Im wyższa próba, tym większa wartość biżuterii. Poza tym system karatowy ma swój odpowiednik w systemie metrycznym. Na przykład złoto 22-karatowe jest oznaczone próbą 916. Czyste złoto byłoby oznaczone próbą 1000. Oczywiście to w pewnym sensie umowna wielkość, ponieważ w sprzedaży nie ma złota o takiej wartości.


pierścionek próby 585
pierścionek złoty próby 585


W jakim celu wybijane są cechy probiercze na złocie?

Wartość złota została poznana już w starożytności. W związku z tym już wtedy zaczęto sprzedawać metale o nikłej zawartości tego kruszcu. Historia prób jego fałszowania również jest bardzo długa. W związku z tym powstały miejsca i techniki, dzięki którym sprawdzana była faktyczna wartość metalu szlachetnego. Wybita cecha sprawia, że kupiec jest pewny wartości towaru. W Polsce symbolika cech probierczych została zatwierdzona przez Główny Urząd Miar. Jeśli szukasz więcej informacji o próbach złota kliknij tutaj.

 

Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz je w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i atrakcyjnych promocjach.
do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl