Czym jest białe złoto?
Do niedawna obrączka ślubna czy pierścionek zaręczynowy były kojarzone wyłącznie z klasycznym, żółtym odcieniem złota. Dziś jednak coraz większą sympatią cieszy się elegancja oraz minimalizm, które cechuje delikatne białe złoto. Choć tak naprawdę nie istnieje ono w przyrodzie, jak tradycyjne żółte złoto, to jest chętnie wybierane na wyjątkową biżuterię. Białe złoto powstaje na dwa sposoby.
Pierwszy z nich polega połączeniu metalu z domieszką miedzi, palladu, srebra oraz niklu, a na finalnym etapie całość zostaje pokryta cienką warstwą rodu. Ma to na celu usunięcie żółtawych pozostałości na biżuterii. Drugi sposób jest połączeniem złota oraz niklu w równej proporcji po 50%. W tym przypadku białe złoto nie wymaga już rodowania, ponieważ wyraźnie lśni na platynowy kolor.
Przez wzgląd na wygląd białe złoto jest często mylone ze srebrem - są one do siebie bardzo podobne. Różni je jednak wytrzymałość oraz ponadczasowa estetyka. Podczas gdy srebro ciemnieje, białe złoto zachowuje swój wyjątkowy styl oraz elegancję.
Jakie są próby białego złota?
To, o jakiej próbie białego złota mówimy, zależy od udziału metali - oprócz klasycznego złota - w procesie jego powstania. Stosowanie odpowiednich domieszek jest konieczne, ponieważ złoto samo w sobie jest niezwykle miękkie, nieodporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Dlatego też tworzy się stopy metali, aby nadać biżuterii wytrzymałości oraz nienagannego wyglądu. Próba białego złota mówi o tym, ile w biżuterii rzeczywiście jest tego głównego metalu. Najpopularniejszymi próbami są te o numerach: 750, 585 oraz 333. Innymi, nieco mniej popularnymi są: 960, 500 czy 375. Co to oznacza w praktyce? Białe złoto o próbie 585 posiada 58,5% czystego złota w składzie, a pozostałe 41,5% stanowią domieszki innych metali.
Jak wybrać najlepszą próbę białego złota?
Warto mieć na uwadze, że wysoka próba złota wcale nie jest gwarancją jego jakości. Próba o numerze 999 oznacza, iż wybierana przez nas biżuteria - np. pierścionek zaręczynowy - zawiera 99,9% czystego złota. Będzie to z pewnością droższa próba, która wskaże na jakość kruszcu. Jednak nie oznacza to, że biżuteria okaże się idealna. Tak wysoka próba wskazuje, że pierścionek jest znacznie bardziej miękki od tych pozostałych o niższej wartości. Jeśli chcesz wybrać naprawdę wytrzymały pierścionek zaręczynowy, który cechuje się dużą odpornością na zniszczenia oraz zabrudzenia, zdecyduj się na niższą próbę białego złota. Zyskasz większą pewność, że wybierany przez Ciebie pierścionek utrzyma się przez długie lata w nienagannym stanie. Dodatkowo im więcej domieszek innych metali, tym jaśniejszy odcień biżuterii. Uznaje się, że kompromisowym rozwiązaniem jest próba 3 o numerze 585. Powinna ona usatysfakcjonować zarówno pod względem jakości, jak i ceny.
Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz je w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl