Polskie kamienie szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie
Biżuteria, która ozdobiona jest kamieniami szlachetnymi pochodzącymi z naszych rodzimych zakątków, stanowi prawdziwą gratkę i prezentuje się bez dwóch zdań efektownie. Kamienie są bardzo unikatowe ze względu na rzadkość ich występowania, a także skomplikowany sposób wydobywania. Dlatego też wykorzystywanie ich jako element zdobiący pierścionki, naszyjniki czy kolczyki sprawia, że stają się one rarytasem. Taka biżuteria robi wrażenie i nadaje każdej osobie wyrafinowania oraz elegancji. W Polsce można znaleźć kamienie szlachetne w okolicach gór. Są to m.in. szmaragdy, krzemień pasiasty zwany polskim diamentem czy kryształ górski. Na uwagę zasługuje również bursztyn bałtycki, który wraz z krzemieniem pasiastym stanowią unikaty w skali Świata. O kilku najbardziej interesujących piszemy poniżej.
Zjawiskowe szmaragdy na Twojej biżuterii
Ciemnozielona barwa, duża kruchość i wygląd, który zachwyca wiele osób. Takie właśnie są popularne szmaragdy. W Polsce można je znaleźć na Dolnym Śląsku, jednak na nieszczęście branży jubilerskiej nie nadają się one do wykorzystywania przy tworzeniu biżuterii. Jeśli marzy Ci się piękny pierścionek niczym z bajki, Twoim kierunkiem eksploracji powinien być inny zakątek świata. Największe złoża, które mają spore znaczenie, występują w Kolumbii. Dalej w klasyfikacji pojawia się Brazylia, choć tamtejsze szmaragdy cechują się nieco innym kolorem, bo ich barwa jest żółtawo-zielona.
Szmaragd i jego unikalna barwa symbolizują budzące się życie oraz wiosnę. W starożytności oznaczał miłość Wenus oraz piękno. Dziś uznaje się go za symbol wierności, spokoju, bezpieczeństwa, a także nowego początku. Jeśli chcesz sprawić komuś wyjątkowy prezent oraz pokazać, jak bardzo cenisz drugą osobę, podaruj jej biżuterię właśnie ze szmaragdem.
Nietuzinkowy i trudny do zdobycia topaz
Topaz został po raz pierwszy odnaleziony w okolicach wysp na Morzu Czerwonym i to właśnie tam urzekł ludzi swoim wyglądem oraz blaskiem. Natura jednak nie obdarowała świata bogatymi złożami tego minerału i w przyrodzie występuje go niewiele. Na szczęście znajdziemy go także w Polsce – a dokładniej w okolicach Karkonoszy oraz Gór Izerskich.
Choć spotyka się go rzadko, to w sporej ilości, ponieważ skupia się w blokach, których masa dochodzi do nawet 200 kg. Upodobania topazu są gratką dla jubilerów, bo bardzo często występują one w towarzystwie kamieni półszlachetnych. Niegdyś chętnie stosowano je w koronach władców. Niosą one symbolikę pomyślności oraz niezwykle szczerych zamiarów.
Popularny i elegancki agat
Jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych w Polsce kamieni szlachetnych jest agat. Także i jego złoża mieszczą się na Dolnym Śląsku, a dodatkowo również na Pogórzu Kaczawskim, Izerskim czy w Górach Kamiennych. Są one łatwe do odnalezienia za sprawą unikalnej barwy fioletowej. Warto wiedzieć, że jest to pradawny kamień, który był ceniony już przez ludzkość w czasach starożytnych. Symbolizował to, co najlepsze, czyli zdrowie, długowieczność oraz bogactwo.
Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz je w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl
Daj Kamienia
Agat jak najbardziej występuje na Dolnym Śląsku, ale nie zapominajmy, że również przepiękne okazy pochodzą z Małopolski, a konkretnie z okolic Krzeszowic. O agatach z Rudna można poczytać na blogu REALGAR