0

Magiczny krąg, czyli krótka historia obrączki

Pierwsze obrączki ślubne pojawiły się na długo przed powstaniem instytucji małżeństwa. Ich historia sięga czasów starożytnych – wówczas nazywano je magicznymi kręgami. Miały chronić przed złymi duchami, symbolizowały również wieczną miłość kobiety i mężczyzny. Nietrudno się domyślić, że wyglądem znacznie odbiegały od znanych nam dziś złotych krążków. Wykonane były z metalu, a często też ze skóry lub surowców roślinnych.

W średniowieczu rolę obrączki pełnił pierścień, który wręczano kobiecie. Najczęściej zdobiony był krótkim wyznaniem miłości lub motywem symbolizującym nierozerwalną więź małżonków (np. dwie splecione dłonie).

Znany nam dzisiaj zwyczaj wymiany obrączek zrodził się we Włoszech. Na ziemiach polskich stał się popularny dopiero w XVIII wieku. Jak podają historyczne źródła, wcześniej obowiązek noszenia obrączki miała jedynie kobieta. Co ciekawe, gdy mężczyzna szedł na wojnę, krążek przecinano, dzieląc go na pół pomiędzy oboje małżonków. Kawałek biżuterii miał przypominać każdemu z nich o złożonej sobie przysiędze.

Dziś obrączki symbolizują bliski związek dwojga ludzi. Ich kształt oznacza miłość idealną, nieskończoną. Z kolei szlachetność kruszcu nawiązuje do wartości i wagi uczucia.

Obrączki z żółtego złota

Obrączki z białego złota

Na prawej czy lewej dłoni?

Według polskiego zwyczaju obrączkę zakładamy na serdeczny palec prawej dłoni. W przeszłości noszoną ją na lewej, wierząc, że w ten sposób łączy się bezpośrednio z sercem. W niektórych krajach (USA, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Irlandia, Szwecja) obrączka nadal zdobi lewą dłoń. W państwach Europy Środkowej i Wschodniej, ślubna biżuteria noszona jest na prawej ręce.

 

Zabobony, przesądy, ludowe wierzenia

Na przestrzeni wieków wokół obrączki narosło również wiele wierzeń i przesądów. Poniżej przedstawiamy najciekawsze, jakie udało nam się znaleźć:

  • Rozmiar obrączki ma znaczenie – za ciasna wróży nieopanowaną zazdrość, zaś zbyt luźna zwiastuje lekkomyślność partnera i rychły rozpad związku.
  • Gładka obrączka zapewni nam spokojną relację. Wszelkie rzeźbienia i nierówności wprowadzą chaos oraz nieporozumienia.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno przymierzać cudzych obrączek, gdyż narazimy się na staropanieństwo lub niewierność ukochanego.
  • Upuszczenie obrączki przed ołtarzem zwiastuje wielkie nieszczęście. Nie możemy również podnosić jej sami – może to zrobić wyłącznie kapłan lub świadek,
  • Zdejmowanie obrączki grozi nieporozumieniem w związku. Powinniśmy mieć ją na palcu przez cały czas, nawet podczas codziennych prac i mycia rąk.
  • Jeśli podczas zakładania obrączki wsuniemy ją partnerowi na niewłaściwy palec, w małżeństwie zagości niewierność.

Obrączki klasyczne z białego złota

Obrączki z białego złota z diamentami

Choć od czasów średniowiecznych wiele się zmieniło, to obrączka nadal pozostaje magicznym kręgiem. To symbol miłości i wierności, który każdego dnia przypomina nam o ukochanej osobie oraz obietnicy bycia ze sobą na dobre i na złe.

 

Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i atrakcyjnych promocjach.
do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl