Czym jest próba złota?
Najogólniej mówiąc, próba metalu szlachetnego jest sposobem określenia wartości liczbowej tego, jaka jest faktyczna zawartość konkretnego metalu w stopie. Wyrażona się ją w karatach lub promilach. Tak naprawdę to kluczowa informacja, na której podstawie powinno się podejmować decyzję o wyborze danego wyrobu jubilerskiego. Urząd probierczy bada zawartość złota w pierścionku, kolczykach, naszyjniku itd., a potem nabija cechę probierczą na dany przedmiot. Ta z kolei oznacza rodzaj metalu szlachetnego wraz z jego zawartością w stopie.
Czy próba złota ma znaczenie?
Próba złota określa ilość złota, które jest używane w produkcji biżuterii i innych wyrobów. Próba złota jest oznaczana jako liczba tysięcy części złota na milion części mieszanki. Najczęściej stosowane w jubilerstwie są próby: 9 karatów (375), 14 karatów (585), 18 karatów (750) i 24 karaty (999). Wpływa ona na cenę wyrobu, ponieważ im wyższa próba, tym więcej użyto czystego złota w danym stopie metali szlachetnych. Wyroby wyprodukowane z niższej próby złota są tańsze, ale też mniej wartościowe jeśli patrzymy na zakup przedmiotu pod kątem inwestycyjnym. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyroby jubilerskie w zasadzie niczym się od siebie nie różnią oprócz ceny, jednak musimy mieć świadomość że w danym wyrobie po prostu użyto mniej lub więcej czystego złota.
W czasach kryzysu wielkie sieci jubilerskie wyspecjalizowały się w sprzedaży biżuterii złotej o próbie 0,333 po atrakcyjnych cenach. Warto zadać sobie pytanie czy będąc nieświadomym i kupując biżuterię, gdzie czystego złota jest w niej 33,3% a reszta to inne dodatki stopowe, tak naprawdę dokonujemy jakiejś inwestycji. Oczywiście jeśli nosimy ją na co dzień, to mniejszy problem, gorzej jeśli odłożymy ją na kilka miesięcy do pudełka i po tym czasie może się okazać, że nasza "inwestycja" pokryła się dziwnym nalotem. Z pewnością niesmak pozostanie, dlatego warto zawsze wybierać biżuterię tą z próbą 0,585 aby mieć pewność co do odpowiedniej zawartości kruszcu.
W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości biżuterię o próbie 0,585 co dodatkowo potwierdza niezależnie Urząd Probierczy, który umieszcza swoją cechę na wyrobie złotym, dlatego zawsze warto śledzić atrakcyjne promocje w sklepie DiamondsCenter.pl
Czy kolor biżuterii złotej zależy od próby?
Niektóre osoby zastanawiają się nad tym, czy kolor złota zależy od jego próby. Trzeba zatem od razu wyprowadzić z błędu i podkreślić, że kolor nie ma żadnego związku z próbą. Na odcień złota mają wpływ inne czynniki. Czyste złoto przyjmuje barwę złocistożółtą. Jest ono jednak z natury bardzo miękkie i nie nadaje się bezpośrednio do wyrobu biżuterii. Warto zwrócić uwagę, że przed wiekami testem na to czy dana moneta jest wykonana ze złota, było po prostu zaciśnięcie jej w zębach. Jeśli metal się odkształcił kupiec był pewien, że otrzymał zapłatę w złocie. Tak więc aby biżuteria nie ulegała odkształceniu, dodaje się domieszki innych metali szlachetnych, aby je utwardzić i wpłynąć na zwiększenie wytrzymałości (chociaż w krajach arabskich spotyka się wyroby o bardzo wysokiej próbie). To z kolei wpływa na zmianę w kolorystyce. Odpowiednia kompozycja dodatków stopowych z czystym złotem pozwala uzyskać pożądaną barwę gotowego wyrobu. Możemy więc uzyskać złoto żółte, białe, czerwone lub różowe.
Najczęściej przyjętą próbą w branży jubilerskiej jest próba 3 (585) czyli złoto 14 karatowe, tak więc niezależnie jaką produkt ma barwę końcową, to próba gwarantuje odpowiednią zawartość czystego złota w wyrobie.
Wartość złota a jakość
Najpopularniejszymi próbami złota, które dostępne są od ręki niemalże w każdym sklepie jubilerskim, są próby 333 oraz 585. Próba 333 zawiera 8-karatowe złoto i stanowi ciekawą oraz tanią alternatywę dla tej drugiej. Próba 585 zawiera 14-karatowe złoto, a także najczęściej wykonuje się z niej pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, naszyjniki oraz łańcuszki. Niekiedy można spotkać obrączki zrobione z nieco wyższej próby, ponieważ z tej oznaczonej numerem 750. To, na jaką zdecydują się przyszli małżonkowie, zależy wyłącznie od ich upodobań oraz przeznaczonego na zakup budżetu. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady jubilera.
Bardzo często uważa się, że im niższa próba, tym niższa jakość wykonania. Prawda jest jednak nieco odwrotna. Biżuteria o niższej próbie bywa twardsza niż ta o wysokiej próbie. Z kolei biżuteria z wysoką liczbą karatów będzie znacznie szlachetniejsza, ponieważ będzie zawierała większą ilość czystego złota. Wynika to z tego, że złoto to miękki i delikatny materiał, co sprawia, że jest bardzo podatne na uszkodzenia, zarysowania czy nawet zniekształcenia. Zatem 14-karatowy pierścionek może okazać się trwalszy niż ten 18-karatowy. Złoto 8-karatowe odpowiada próbie 333, która jest najmniej wartościowa. Najwyższą próbą złota jest 999, która zawiera w sobie aż 99,99% czystego złota, czyli 24 karaty. Wyroby jubilerskie z tej próby można często spotkać jak wspomniałem wcześniej w krajach arabskich. W Europie raczej przeznacza się je do odlewania sztabek i monet inwestycyjnych.
Więcej o próbach złota przeczytasz: TUTAJ
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl
Anonim
Bardzo pomocy wpis. Dziękuję.
beata
im coś jest bardziej wartościowe tym bardziej ulotne
Klient
Krótko i na remat. Pozdrawiam
Johhny
Czy "białe złoto" może być próby 750, skoro to i tak już zbiór różnych metali aby uzyskać biały kolor złota?
DiamondsCenter.pl
@Johhny Tak, oczywiście białe złoto może mieć próbę 0,750
nabywca
Czy sztabki inwestycyjne próby 999,9 i 99,99 różnią się jakością, i czy ma to wpływ na późniejsze ich odsprzedanie?
Paulina
Witam co oznacza cyfra 2 na zapieciu od lancuszka zlotego? Czy mamy do czynienia ze zlotem?
Wioleta Osińska
Witam znalazłam łańcuszek w kolorze złota jest na nim próba 18 K bez zapięcia łańcuszek ten leżał w ziemi jest na nim czarny nalot próbowałam wyczyścić ten łańcuszek na różne sposoby ale bardzo ciężko w niektórych miejscach puścił czarny nalot wygląda mi na złoto ale ma tylko oznaczenie 18 K czy to może być złoto?? @Wioletta Osińska Prawdopodobnie jest to 18 karatowe złoto.