7

Czym jest próba złota?

Najogólniej mówiąc, próba metalu szlachetnego jest sposobem określenia wartości liczbowej tego, jaka jest faktyczna zawartość konkretnego metalu w stopie. Wyrażona się ją w karatach lub promilach. Tak naprawdę to kluczowa informacja, na której podstawie powinno się podejmować decyzję o wyborze danego wyrobu jubilerskiego. Urząd probierczy bada zawartość złota w pierścionku, kolczykach, naszyjniku itd., a potem nabija cechę probierczą na dany przedmiot. Ta z kolei oznacza rodzaj metalu szlachetnego wraz z jego zawartością w stopie.

Czy próba złota ma znaczenie?

Przede wszystkim próba złota warunkuje cenę, jaką narzuca jubiler czy sprzedawca za dany towar. Próba ma świadczyć o jakości wykonania biżuterii i stanowić gwarancję tego, że nie zniszczy się ona w szybkim czasie oraz nie stanie się podatna na czynniki zewnętrzne. Bardzo często na pierwszy rzut oka wydaje się, że wyroby jubilerskie w zasadzie niczym się od siebie nie różnią, lecz kiedy zwróci się uwagę na aspekt ceny i porówna przedmiot z niższej półki cenowej do tego z wyższej, to łatwo dostrzec znaczące różnice w wykonaniu obu.

Wielkie sieci jubilerskie wyspecjalizowały się w sprzedaży biżuterii złotej o próbie 0,333 po atrakcyjnych cenach. Warto zadać sobie pytanie czy będąc nieświadomym i kupując biżuterię, gdzie czystego złota jest w niej zaledwie 33,3% a reszta to inne dodatki stopowe, tak naprawdę dokonujemy jakiejś inwestycji. Oczywiście jeśli nosimy ją na co dzień, to mniejszy problem, gorzej jeśli odłożymy ją na kilka miesięcy do pudełka i po tym czasie może się okazać, że nasza "inwestycja" pokryła się dziwnym nalotem. Z pewnością niesmak pozostanie, dlatego warto zawsze wybierać biżuterię tą z próbą 0,585 aby mieć pewność co do odpowiedniej zawartości kruszcu.

W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości biżuterię o próbie 0,585 co dodatkowo potwierdza niezależnie Urząd Probierczy, który umieszcza swoją cechę na wyrobie złotym, dlatego zawsze warto śledzić atrakcyjne promocje w sklepie DiamondsCenter.pl

Czy kolor zależy od próby?

Niektóre osoby zastanawiają się nad tym, czy kolor złota zależy od jego próby. Trzeba zatem od razu wyprowadzić z błędu i podkreślić, że kolor nie ma żadnego związku z próbą. Na odcień złota mają wpływ inne czynniki. Czyste przyjmuje barwę złocistożółtą. Jest ono jednak z natury bardzo miękkie, więc dodaje się domieszki innych metali, aby je utwardzić i wpłynąć na zwiększenie wytrzymałości. To z kolei wpływa na zmianę w kolorystyce.

Wartość próby a jakość

Najpopularniejszymi próbami złota, które dostępne są od ręki niemalże w każdym sklepie jubilerskim, są próby 333 oraz 585. Próba 333 zawiera 8-karatowe złoto i stanowi ciekawą oraz tanią alternatywę dla tej drugiej. Próba 585 zawiera 14-karatowe złoto, a także najczęściej wykonuje się z niej pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, naszyjniki oraz łańcuszki. Niekiedy można spotkać obrączki zrobione z nieco wyższej próby, ponieważ z tej oznaczonej numerem 750. To, na jaką zdecydują się przyszli małżonkowie, zależy wyłącznie od ich upodobań oraz przeznaczonego na zakup budżetu. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady jubilera.
Bardzo często uważa się, że im niższa próba, tym niższa jakość wykonania. Prawda jest jednak nieco odwrotna. Złoto o niższej próbie bywa twardsze niż to wysoko-karatowe. Z kolei biżuteria z wysoką liczbą karatów będzie znacznie szlachetniejsza. Wynika to z tego, że złoto to miękki i delikatny materiał, co sprawia, że jest bardzo podatne na uszkodzenia, zarysowania czy nawet zniekształcenia. Zatem 14-karatowy pierścionek może okazać się trwalszy niż ten 18-karatowy. Złoto 8-karatowe odpowiada próbie 333, która jest najmniej wartościowa, a odcień złota przyjmuje nieco brązowy kolor. Najwyższą próbą złota jest 999, która zawiera w sobie aż 99,99% czystego złota, czyli 24 karaty. Wyroby jubilerskie z tej próby można często spotkać w krajach arabskich. W Europie raczej przeznacza się je do odlewania sztabek inwestycyjnych.

Więcej o próbach złota przeczytasz: TUTAJ

Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz je w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (7)

9 grudnia 2019

Bardzo pomocy wpis. Dziękuję.

14 grudnia 2019

im coś jest bardziej wartościowe tym bardziej ulotne

13 maja 2020

Krótko i na remat. Pozdrawiam

2 sierpnia 2020

Czy "białe złoto" może być próby 750, skoro to i tak już zbiór różnych metali aby uzyskać biały kolor złota?

3 sierpnia 2020

@Johhny Tak, oczywiście białe złoto może mieć próbę 0,750

10 stycznia 2022

Czy sztabki inwestycyjne próby 999,9 i 99,99 różnią się jakością, i czy ma to wpływ na późniejsze ich odsprzedanie?

26 stycznia 2022

Witam co oznacza cyfra 2 na zapieciu od lancuszka zlotego? Czy mamy do czynienia ze zlotem?

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
do góry
| Copyright © 2003-2022 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl