0

Początki obrączek ślubnych


Wiele ważnych dla nas tradycji albo zwyczajów ma swoje korzenie w kulturze starożytnej. Tak samo w przypadku obrączek ślubnych, które swoje źródło znajduje właśnie w starożytnym Egipcie. Pierwsze ślady tych ważnych pierścieni sięgają kilku tysięcy lat wstecz i towarzyszą nam po dziś dzień, choć w nieco innej formie. Choć już wtedy wierzono w ich wartość symboliczną, to nie wykonywano z takich metali jak złoto. Egipskie pierścionki były tworzone z roślin – tataraku, trzciny lub pędów bambusa, które rosły nad Nilem. Lokalizacja to nie przypadek, bo dla Egipcjan Nil tworzy niezwykłą lokalizację, kojarzącą się z pomyślnością oraz życiem. Symbolika kryje się też w ich kształcie – nieprzerwany okrąg oznaczał nieskończoność i wieczność, a otwór pośrodku był znakiem wejścia w nieznane.
Z racji tego, że rośliny nie są trwałym materiałem, zaczęto je zastępować skórą czy kością słoniową. Przełomu jednak dokonali Izraelici, którzy używali złota do wykonania obrączek. Za sprawą tego drogocennego tworzywa, obrączki i pierścionki zyskały także na znaczeniu materialnym.


Obrączki ślubne w Kościele Katolickim


Rytuał wymiany obrączek wszedł w tradycję kościoła katolickiego już w XIII wieku. To właśnie wtedy został on usankcjonowany przez Kościół i włączony do prawa kanonicznego. Od tego też momentu jest to stały element każdej ceremonii zaślubin. W epoce renesansu wielką sympatią i popularnością cieszyły się pierścienie wykonane ze srebra, to one podbiły serca najpierw Włochów, a potem Anglików oraz Francuzów. Dodatkowo wzbogacali oni obrączki o wygrawerowane wersety, które były poetyckim wyrazem miłości.




Skąd obrączki wzięły się w Polsce?


W Polsce trzeba było dość długo czekać na moment, w którym pojawi się zwyczaj wymiany obrączek przez małżonków. Wydarzyło się to dopiero w XVIII wieku! Na początku istniał przesąd, że panna młoda nie może zobaczyć pierścienia przed zaślubinami, bo mogło to przynieść nieszczęście. Zabobon ten był szalenie niewygodny, ponieważ przez to kobiety nie miały spokojnie dobrać rozmiaru obrączki.
Co ciekawe do II wojny światowej nosiły je wyłącznie kobiety. Dotyczyło to nie tylko pań w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. Jednak zerwano z tym zwyczajem w momencie, gdy mężczyźni zaczęli walczyć na wojnie, opuszczali swoje domy i rodziny. Zakładając obrączkę, zawsze mieli blisko serca swoją ukochaną czekającą na ich powrót.
Równie interesujące jest to, na jakiej dłoni nosimy obrączki. Nie dla wszystkich pozostaje to oczywiste – Polacy wybierają prawą dłoń, lecz w wielu krajach takich jak: Francja, Irlandia, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Turcja, Włochy, Egipt, Meksyk, Kanada i USA zawsze ubiera się ją na lewą dłoń. Starożytni Rzymianie wierzyli, że właśnie z serdecznego palca u lewej ręki krew płynie prosto do serca. Choć wierzeń, tradycji oraz zmian było wiele, to jedno jest pewne – to symbol wielkiej, szczerej i niegasnącej miłości.



 

Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i atrakcyjnych promocjach.
do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl