0

Białe złoto

Popularność złota wzrasta, do tego wcale nie wydaje się, jakby miała ona przeminąć. Od tysięcy lat symbolizuje ono bogactwo, pozycję w społeczeństwie i poczucie własnej wartości. Ponadto kojarzy się z doskonałością oraz niezniszczalnością. Biorąc pod uwagę cechy, które je charakteryzują, nie ma co się dziwić, że złoto ma wielu wiernych wielbicieli. Biżuteria z tego kruszcu jest niezwykle kunsztowna, ale też trwała.

Tak naprawdę nazwa „białe złoto” to jedynie produkt handlowy, ponieważ dotyczy wybielonej wersji znanego wszystkim złota. Powstaje ono na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich polega na domieszaniu do głównego stopu metalu miedzi, niklu oraz palladu. Następnie przechodzi się do procesu rodowania, czyli pokrywania białego złota cienką powłoczką rodu. W wyniku takiego zabiegu traci on swój złotawy połysk i przyjmuje nowe właściwości. Drugi sposób polega na połączeniu czystego złota z niklem w proporcji 50:50. Wtedy też nie trzeba używać rodu, ponieważ od razu zyskuje ono intensywnie srebrzysty odcień. Właściwości fizyczne białego złota różnią się w zależności od tego, jakie domieszki ono posiada.

pierścionek z białego złota
pierścionek z białego złota z topazem


Na co zwrócić uwagę, wybierając białe złoto?

Białe złoto cieszy się dużym zainteresowaniem wśród oferty pierścionków zaręczynowych. Jest ono bardzo subtelne ze względu na swój odcień, dzięki czemu wiele osób je wybiera, ceniąc sobie jednocześnie minimalizm. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co nadaje białemu złotu kolor, ponieważ wielokrotnie dodawany nikiel okazuje się być silnym alergenem, który uczula. W zależności od stosowanych ligur (domieszek innych metali) które dodaje się do czystego złota, można uzyskać pożądany kolor wyrobu gotowego. Biały odcień nadają m.in. srebro, pallad, nikiel, mangan, wolfram. Wybranie odpowiedniej mieszanki jest ściśle związane z danym procesem technologicznym, parametrami wyrobu gotowego i aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Podstawę prawną stanowi rozporządzenie nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18.12.2006 oraz norma EN 1811:2011, które regulują dopuszczalne uwalnianie się niklu w wyrobach jubilerskich mających kontakt ze skórą. Należy podkreślić, że z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia procentowa zawartość niklu w wyrobie, a współczynnik jego uwalniania, który nie powinien być wyższy niż 0,5 µg/cm² na tydzień.
Biżuteria z białego złota w naszej ofercie spełnia wszelkie wymagania prawne w tym zakresie, jednak alergikom i tak rekomendujemy zakup biżuterii np z tytanu, aby całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia alergii. Niektóre salony zalecają zamiast białego złota z domieszką niklu, zakup biżuterii z białego złota z domieszką palladu. W moim przekonaniu jest to błąd, ponieważ badania dowodzą, że osoby uczulone na nikiel, w przeważającej większość wykazują również alergię na pallad lub poprzez noszenie biżuterii z domieszką palladu - nabywają tą alergię.


kolczyki z białego złota

pierścionek z białego złota z 3 diamentami

Srebro

Srebro ma bardzo długą historię, sięgającą czasów starożytnych. Wtedy był to nie tylko kruszec popularny w jubilerstwie, ale także waluta. Także i dziś to bardzo lubiana biżuteria. Może zaskoczyć fakt, że mimo srebrzystego koloru, jest to jeden z najjaśniejszych i najbielszych metali szlachetnych. Spośród wszystkich metali cechuje je bardzo wysoka przewodność termiczna i elektryczna. Co więcej – obok srebra nie można przejść obojętnie, bo ma największy współczynnik odbicia światła. Dzięki temu mieni się nawet z oddali i przykuwa spojrzenia wszystkich osób.

Na co zwrócić uwagę, wybierając srebro?

Czyste srebro podobnie jak czyste złoto jest bardzo problematycznym metalem w jubilerstwie ze względu na swoją miękkość. W związku z tym najczęściej stosuje się jego stopy, mieszając je z innymi metalami – np. z miedzią. W wyniku takiego działania, zyskuje ono na twardości i wytrzymałości. Warto mieć na uwadze, że srebro nie podlega korozji, ale wchodzi w reakcje z siarką, przez co czasami można dostrzec ciemny nalot na srebrnej biżuterii. Czasami spotkamy się także z odmianą srebra zwaną oksydowana. Pokryte jest ono cienką warstwą własnego tlenku, który nadaje specyficznego, antycznego wyglądu takiej biżuterii.

Trzeba pamiętać, że odróżnienie białego złota od srebra to nic łatwego i warto posłużyć się poradą profesjonalisty, który pomoże nam dobrać najlepszy kruszec do wybieranej przez nas biżuterii, by ta służyła przez lata oraz bez przerwy cieszyła nasze oko.


Jeśli szukasz informacji jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, znajdziesz w naszym bezpłatnym e-booku.
E-book możesz pobrać: TUTAJ


Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Syty
Pasjonat biżuterii
i właściciel sklepu DiamondsCenter.pl

Komentarze do wpisu (0)

Darmowa wysyłka
Wysyłka gratis już od 3000zł
Szybka dostawa
Wysyłka w 24/48h w dni robocze
Bezpieczne Zakupy
Nasz sklep jest szyfrowany SSL
Przyjazne wsparcie
Jesteśmy zawsze gotowi Ci pomóc
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i atrakcyjnych promocjach.
do góry
| Copyright © 2003-2024 DiamondsCenter.pl | E-commerce & SEO by Cybersolus.com
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl